Skontaktuj się z nami


Skup udziałów w nieruchomościach – czy to możliwe?

Udziałem nazywa się własność lokalu w części ułamkowej. Posiadanie udziałów w nieruchomościach bywa często dość problematyczne, zwłaszcza w kontekście prawa rzeczowego. Użytkowanie takiego lokalu, czy przeprowadzenie jakichkolwiek prac remontowo-budowlanych często wiąże się z różnymi komplikacjami, a właściciela udziałów mogą napotkać przykre niespodzianki. Co zatem w sytuacji, kiedy chcemy się pozbyć części udziałów?

Skup mieszkań – udziały w nieruchomościach

W świetle prawa współwłaściciel nie ma wyłączności do żadnej fizycznej części nieruchomości. Mimo że posiadamy niejako część danej nieruchomości, nie możemy w żadnym wypadku zbyć jej, czy obciążyć. Nabywca udziałów mimo iż wraz z ich nabyciem zyskuje prawo, do lokalu użytkowego lub mieszkaniowego, nie będzie jego fizycznym właścicielem. W wyniku różnych okoliczności, może być nawet pozbawiony jego posiadania – tak zwane zniesienie współwłasności.

Sprzedaż udziałów w nieruchomościach – co zrobić?

Niestety błędnie uważa się, że można stać się wyłącznym właścicielem lokalu przez zapis w akcie notarialnym umowy zakupu udziałów. Aby to było możliwe, należy znieść współwłasność. Najczęściej stosuje się tak zwane wyodrębnienie w budynku oddzielnej własności poszczególnych lokali, do czego potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W przeciwnym wypadku sprawę należy rozwiązać w Sądzie.

Jak sprzedać udziały w nieruchomości?

Jak widać, temat posiadania udziałów w nieruchomościach nie jest taki prosty, a samo użytkowanie posiadłości jest często utrudnione. Jeżeli spotkał Cię taki problem, nie możesz odzyskać swoich udziałów – z pomocą przyjdzie Ci firma zajmująca się skupem mieszkań. Pracownicy firmy zapoznają się z Twoją sytuacją, doradzą jakie podjąć kroki dzięki czemu sprzedasz swoje udziały i zdejmiesz z siebie problem ich posiadania. Porady prawne i spotkania konsultacyjne przeważnie są darmowe. Warto rozważyć ofertę skup mieszkań – Praga-Południe. Tego typu firmy istnieją po to, by Ci pomóc.